Äänestä Klaanin vieraana Storytel Awards -kilpailussa

Äänestä kirjaa tästä linkistä!

Klaanin vieraana on päässyt Emma Louhivuoren lukemana äänikirjana mukaan Storytel Awards-kilpailun Romantiikka ja feelgood-kategoriaan!

Tietoa Storytel Awards -kilpailusta:

Pohjoismaiden suurimman äänikirjapalkinnon yleisöäänestys alkaa


Suuret äänikirjapalkinnot jaetaan taas Storytel Awards -gaalassa 13.3.2025. Pohjoismaiden suurin äänikirjapalkinto jaetaan viidessä eri kategoriassa sekä äänikirjan kirjailijalle että lukijalle. Tänään käynnistyvä yleisöäänestys ratkaisee, mitkä viisi kirjaa kustakin kategoriasta pääsevät finaaliin.

Yleisö voi äänestää äänikirjasuosikkejaan kahden viikon ajan, 3.2. saakka. Jokaisessa kategoriassa on ehdolla 20 eniten kuunneltua ja parhaat arvostelut saanutta, vuonna 2024 ilmestynyttä äänikirjaa.

Kategoriat ovat:

Jännitys ja dekkarit
Kaunokirjallisuus
Romantiikka ja feelgood
Tietokirjat ja elämäkerrat
Lasten- ja nuortenkirjat.

Jokaisesta kategoriasta viisi eniten ääniä saanutta äänikirjaa pääsee finaaliin. Äänestyksen päätyttyä kolmehenkiset tuomariraadit kuuntelevat finalistikirjat ja valitsevat voittajat. Voittajat julkistetaan ja Suuret äänikirjapalkinnot jaetaan Storytel Awards -gaalassa Helsingissä 13.3. Palkinto (1000 euroa) jaetaan sekä kirjailijalle että äänikirjan lukijalle. Mikäli voittaja on ulkomainen käännösteos, palkitaan kirjailijan sijaan kääntäjä.

Ehdokkaiden joukossa on tälläkin kertaa tunnettuja ja rakastettuja dekkaristeja, suomalaisten suosikkilukijoita, somesta tuttuja kasvoja ja erityisen koskettavia tarinoita.

Storytel Awardsin ja Suuren äänikirjapalkinnon tavoitteena on jakaa kuuntelemisen iloa sekä tehdä tunnetuksi ammattitaitoisten tekijöiden merkitystä kuunteluelämyksen luomisessa. Palkinto jaetaan ja gaala järjestetään seuraavissa maissa: Suomessa, Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa ja Islannissa. Alankomaat ja Belgia jakavat palkinnot yhdessä.

Äänestys on käynnissä osoitteessa https://awards.storytel.com/fi/https://awards.storytel.com/fi/